Avrupa Parlamentosunun Kripto Paralar Hakkındaki Raporu Yayınlandı

Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, kripto para birimlerinin merkez bankalarının ekonomik gücüne meydan okumayacağını söyledi.

Avrupa Parlamentosunun Kripto Paralar Hakkındaki Raporu Yayınlandı

Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komisyonu 26 Haziran’da yayınlanan son Parasal Diyalog raporunda, kripto para birimlerinin “nispeten güvenli, şeffaf ve hızlı” finansal işlemler gerçekleştirirken, dünya çapında egemen para birimleri için hiçbir tehdit oluşturmadığını söyledi.

Varşova merkezli kar amacı gütmeyen bir araştırma enstitüsü olan Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından yürütülen analiz, kripto paranın mali işlemlere getirdiği olumlu değişiklikleri, artık “küresel olarak kullanıldığını ve ulusal sınırları göz ardı ettiklerini” kaydetti. ”

Kripto Para Birimleri Merkez Bankası Üzerinde Etkili mi?

Kripto para birimleri “gerçek piyasa talebine cevap veriyorlar” diye iddia etti ve analiz, “tam teşekküllü özel para” ya da hatta küresel ekonomiye kalıcı bir unsur olma potansiyeline sahip olacak.

Bununla birlikte, araştırmacılar, “olası olmayan” kripto para birimlerinin merkez bankalarını ve egemen para birimleri tehdit edeceğini ve özellikle de kendi para birimlerinin yaygın olarak dolaşımda olduğu ülkelerde mevcut parasal yapıları ortadan kaldıracağını söyledi.

Şu anda, analize göre, piyasada dolaşan tüm kripto para birimlerinin toplam değeri, dolaşımdaki başlıca egemen paraların değerini geçti.

Ancak birkaç istisna vardır. Raporda, Venezüella’daki kaçak enflasyona atıfta bulunulduğu ve daha küçük parasal yetki alanlarında, kripto para birimlerinin “istikrarsız para birimine” alternatif sunabileceği belirtildi.

Buna ek olarak, analiz, para aklama, vergi kaçakçılığı ve finansman kaçakçılığı faaliyetleri de dahil olmak üzere, kripto para kullanan işlemlerle ilgili potansiyel riskler göz önünde bulundurulduğunda, mali düzenleyicilerin kripto para birimlerini “diğer finansal işlemler veya araçlar” olarak ele almaları gerektiğini ileri sürdü.

Bu İçerik Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Please enter your comment!
Please enter your name here